İran, tartışılan iş insanı Sıtkı Ayan’ın peşine düştü

Gökmen Mert KURAL yazdı

İran, 2009 yılında elektrik anlaşması imzaladığı Türk işadamı Sıtkı Ayan’ın şirketi Gent Elektrik için yasal düzenleme gerçekleştirdi.

İran İslami Şura Meclisi milletvekilleri, TAVANIR şirketine Türkiye’nin GENT şirketinden 263 milyon dolarlık talebine takip yetkisi verdi. İran İslami Şura Meclisi milletvekilleri, İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketi (TAVANIR) ile Türk şirketi Gent Elektrik arasındaki anlaşmazlık davasının tahkim sürecine götürülmesine ilişkin yasa tasarısı gündeme getirdi.

İran Meclisi’ndeki oylamada 167 milletvekili bu öneriyi kabul etti. Yapılan onaylamaya göre İran Anayasası’nın 139. maddesinde TAVANIR’e GENT şirketi ile olan 29 Nisan 2019 tarihli anlaşmanın 11. maddesini, ilgili sözleşmelerde yer alan elektrik satış taleplerinin tahsili için anlaşmazlıkları tahkim sürecine götürülmesine izin verildi.

İLK 3 YIL ÖDEDİ, SONRASINI YAPTIRIM VAR DİYE

İslami Şura Meclisi Enerji Komisyonu Sözcüsü Mustafa Nahai konuya ilişkin olarak, “İran’ın TAVANIR şirketi ile Türkiye’nin Gent şirketi arasında 2009’da 5 yıllık bir elektrik sözleşmesi imzalanmıştı. Türk şirketinin sözleşmenin ilk üç yılında para ödediğini, ancak kalan son yıllarda İran’a yönelik yaptırımları gerekçe göstererek borcunu ödemeyi reddetti” dedi.

ABD, YAPTIRIM LİSTESİNE ALMIŞTI

İş insanı Sıtkı Ayan’a ait Som Petrol’ün sahibi olduğu GENT Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş., İran’dan 40-80 megavat gücünde elektrik ithalatı için başvurduğu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) onay almıştı. 2022 yılında ABD Hazine Bakanlığı, Türk iş insanı Sıtkı Ayan ve şirketlerini, İran Devrim Muhafızları için petrol satışına aracılık etmek ve para aklamak yoluyla yaptırımları deldiği gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x