Macron’a Şok! Domino Etkisi Yarattı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’ya asker gönderme açıklaması, hem Fransa içinde hem de dünya genelinde şaşkınlık yarattı.

VOA Türkçe’nin haberine göre ancak bu politika, Macron’un popülaritesini önemli ölçüde etkiledi.

POPÜLARİTE DÜŞÜŞÜ

IFOP tarafından yapılan bir ankete göre, Macron’un Mart ayındaki popülaritesi dört puan birden düşerek yüzde 28’e geriledi. Ankete göre, Macron’un politikalarından memnuniyetsizlik oranı yüzde 72’ye yükseldi.

Dabi’nin açıklamasına göre, özellikle “hiç memnun değilim” diyenlerin oranında dört puanlık bir artış yaşandı. Macron’a yönelik güçlü memnuniyetsizlik, özellikle Ukrayna politikası ve asker gönderme konusunda yoğunlaşıyor.

BAŞBAKAN ATTAL DA ETKİLENDİ

Aynı ankete göre, Başbakan Gabriel Attal’ın popülaritesinde de düşüş yaşandı. Fransızların yüzde 55’i Attal’dan memnun olmadığını belirtirken, memnun kalanların oranı yüzde 45’e geriledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE LİDERLER

Eski Başbakan Edouard Philippe, 2027’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde öne çıkıyor. Halkın yüzde 36’sı Philippe’i desteklerken, Marine Le Pen ve sağcı lider Jordan Bardella da önemli rakipler arasında yer alıyor.

FRANSIZ SOLUNDA YENİ İSİMLER

Fransız solunda ise yeni isimler öne çıkıyor. Radikal solcu Jean Luc Melenchon, François Ruffin ve eski sosyalist Başbakan Bernard Cazeneuve, popülerliklerini artırıyor.

İPSOS ANKETİ DE DÜŞÜŞÜ DOĞRULUYOR

Ipsos tarafından yapılan bir başka ankete göre, Macron’un popülaritesindeki düşüş devam ediyor. Fransızların yüzde 67’si Macron hakkında olumsuz görüş belirtirken, yüzde 29’u olumlu görüş bildiriyor.

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNDE DE DÜŞÜK DESTEK

Macron’un Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik stratejisi, beklenen desteği alamıyor. Aşırı sağ partinin lideri Jordan Bardella’nın desteği artarken, iktidar partisi geride kalıyor.

JORDAN BARDELLA’NIN YÜKSELİŞİ

Son yapılan kapsamlı ankete göre, aşırı sağ lider Jordan Bardella’nın popülaritesi yüzde 31’i aşarak ön plana çıkıyor. İktidar partisinin destekçileri ise geride kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x